• 6317 M - obchodná akadémia

• Absolvent študijného odboru obchodná akadémia je kvalifikovaný odborník, ktorý sa uplatní na trhu práce predovšetkým v sektore administratíva, ekonomika a manažment.

Absolvent je schopný aktívne používať minimálne jeden cudzí jazyk ako prostriedok profesionálnej komunikácie, ovláda aplikačné programové vybavenie bežnej kancelárie pri riešení ekonomických a finančných úloh s využitím nástrojov internetu, moderných prostriedkov IKT a digitalizácie. Medzi jeho základné zručnosti patrí predovšetkým ovládanie vedenia účtovníctva a komplexnej podnikovej administratívy. Rozsah znalostí v oblasti administratívneho a organizačného pracovného štýlu umožní absolventovi pripravovať a koordinovať pracovný čas manažérov. Dokáže riadiť a koordinovať personálnu agendu v malom i väčšom podniku či organizácii.

Absolvent získa počas štúdia schopnosti potrebné pre oblasť marketingu, manažmentu, základov ekonomiky a základov podnikania. Pri príprave absolventa sa kladie dôraz na presnosť, slušné správanie a profesionálne vystupovanie, dodržiavanie právnych noriem a obchodnej etiky. Získané zručnosti sú predpokladom pre jeho uplatnenie aj vo svojich vlastných podnikateľských aktivitách.

Povolania, ktoré môže absolvent vykonávať:

• podnikový ekonóm, účtovník, finančný referent, referent marketingu, asistent riaditeľa, sekretárka, obchodný zástupca, samostatný referent v štátnej správe a samospráve, bankový a poisťovací odborný pracovník a pracovník v ďalších ekonomicko-administratívnych pracovných pozíciách
        • absolvent má možnosť pracovať v nižšom až strednom manažmente v rôznych typoch podnikateľských subjektov, v inštitúciách štátnej správy a samosprávy, vo finančných inštitúciách alebo neziskových organizáciách podľa oblasti vzdelávania v rámci prípravy na povolanie alebo pokračovať v štúdiu na vysokej škole
      • 6355 M - služby v cestovnom ruchu

• Absolvent študijného odboru služby v cestovnom ruchu je kvalifikovaný stredoškolsky vzdelaný pracovník s odborným profilom a všeobecným vzdelaním, pripravený na výkon povolaní v oblasti cestovného ruchu, hotelierstva a gastronómie.

Absolvent je schopný vykonávať odborné činnosti a riešiť problémy v rôznych formách podnikateľských subjektov, samostatne podnikať.

Absolvent je schopný samostatne zvládnuť pracovné činnosti v ubytovacích zariadeniach a gastronomických prevádzkach, vykonávať ekonomické činnosti spojené so získaním a spracovaním informácií v oblasti poskytovania služieb, zásobovania a odbytu, personalistiky, vo vedení administratívy, účtovníctva a rozvojových programov hotelierstva. Vie využiť výsledky prieskumu trhu a regionálnych špecifík. Ovláda a využíva nové informačno-komunikačné technológie. Ovláda základy administratívy a korešpondencie a účtovnej evidencie. Dokáže zostaviť ponuku produktov a aplikovať nástroje marketingu pri realizácii podnikateľských zámerov.

Absolvent má znalosť o organizačnej štruktúre, úlohách a právnej forme jednotlivých podnikov a prevádzok.

Povolania, ktoré môže absolvent vykonávať:

• manažér rekreačného strediska, pracovník cestovnej kancelárie/cestovnej agentúry, pracovník turistického centra, regionálny sprievodca, animátor cestovného ruchu, delegát cestovnej kancelárie v ubytovacích a stravovacích zariadeniach, pracovník v eventových agentúrach, cateringových spoločnostiach, v turistických informačných centrách, kultúrno-historických objektoch, osvetových zariadeniach, v dopravných spoločnostiach, v spoločnostiach a združeniach pôsobiacich v lyžiarskych strediskách, v obecných, mestských, krajských úradoch, v združeniach cestovného ruchu, v kongresových, veľtržných centrách, v aquaparkoch, kúpeľoch a v strediskách cestovného ruchu a športu.
  • Učebné plány - rozpis vyučovacích predmetov v odboroch