• Naši a úspešní #2 (súrodenci Tománkovci): Na jude nás baví, že nie je stereotypné

• 15.01.2023 15:14
      • Patrícia Tománková (I.B) a Jozef Tománek (II.B) sa judu venujú od detských čias. V ich rodine má tento šport svoju históriu a na konte majú už viacero mimoriadných úspechov. O tom, čo ich na tomto náročnom športe baví, ako vyzerá sústredenie v Japonsku, ale aj o ich voľnom čase a tréningoch sa s nimi rozprával Dominik Šaradín (II.B).

Ako by ste krátko opísali judo ako šport?

J: Judo je mnohostranný šport. Musíme zladiť techniku, aby sme vedeli dobre a v správny čas hodiť súpera. Ďalej je potrebná aj fyzická sila na to, aby sme dokázali súpera hodiť. A aj vytrvalosť je veľmi dôležitá, lebo zápas síce trvá len 4 minúty, ale je veľmi intenzívny a môže sa natiahnuť na oveľa dlhší čas.

Ako vyzerá taký zápas v jude? Skúste ho opísať.

J: Zápas v dorasteneckej aj v mužskej vekovej kategórii trvá 4 minúty. Vyhrať sa dá štyrmi spôsobmi: hodením súpera na chrbát, udržaním ho v držaní na zemi (súper leží na chrbte a ja ležím na ňom a mám nad ním kontrolu), donútením súpera vzdať sa po nasadení škrtenia alebo páky na rameno/lakeť, troma trestami (napr. za neaktivitu, vyhýbaniu sa úchopu, vystúpenie zo žinienky…).

V koľkých rokoch ste sa začali venovať judu? Má vo vašej rodine nejakú históriu?

P: V piatich rokoch. Judo robil už náš dedko a teraz ho robíme všetci okrem maminy.

J: V šiestich rokoch.

V škole máte kvôli náročnosti športu individuálny plán. Ako teda vyzerá deň športovca?

J: Doobeda máme technický tréning a posilňovanie, príp. beh. Medzitým odbiehame do školy. Poobede máme klubový tréning s ostatnými členmi klubu.

Ako vyzerá taký klubový tréning?

P: Najprv je rozcvička a nácvik techník. Potom je "kruháč" na zadýchanie (na zväčšenie anaeróbnej kapacity pľúc). Ďalšie sú cvičné zápasy. Je to rovnaké ako na súťaži, len nám nikto nerozhoduje. Potom robíme silové nástupy, čiže urobím techniku a súper mi spraví odpor. Nakoniec máme niekedy aj posilňovanie.

Ako vyzerá finálna príprava pred súťažou?

P: Posledný týždeň pred súťažou sú tréningy ľahšie, aby sme na súťaži neboli unavení. Zamerané sú hlavne na výbušnosť a techniku.

Je judo ťažšie na mentálne nastavenie alebo fyzickú silu?

J: Asi rovnako, obe stránky sú nevyhnutné.

Mohli by s judom začať aj vaši rovesníci, t. j. už stredoškoláci?

P: Mohli, no už by nás veľmi ťažko dobehli, takže by sa asi nedostali na vrcholovú úroveň. Ale ako hobby to je vhodný spôsob, ako sa udržať v dobrej kondícií - zároveň aj na nácvik sebaobrany.

V novembri 2022 ste boli v rámci tohto roka už druhýkrát na sústredení v Japonsku. Čo vám to prinieslo?

J: Japonsko je v jude najsilnejšia krajina na svete, takže tam máme veľa súperov, s ktorými môžeme zápasiť. Taktiež sa tam učíme nové technické a taktické zručnosti.

Povedzte nám jednu vec, ktorú máte na jude najradšej a prečo.

J: Najradšej mám to, že judo nie je stereotypné. Môžem sa učiť nové techniky a taktiky, s ktorými potom môžem vyhrať.

P: Tiež mám rada tú rôznorodosť. Každý si môže nájsť svoj štýl, ale samozrejme to musí byt v rámci pravidiel.

Aké sú vaše najväčšie úspechy?

J: 9. miesto na majstrovstvách Európy dorastencov.

P: 2. miesto na majstrovstvách Európy a 3. miesto na majstrovstvách sveta dorastencov.

A aký je váš najväčší cieľ?

J + P: Získať medailu z olympijských hier.

Máte vôbec nejaký voľný čas? Ak áno, ako ho trávite?

P: Máme aj voľný čas. Vtedy sa stretávam so svojimi kamarátmi z juda alebo ho vypĺňam inak.

J: Vo svojom voľnom čase pozerám videá na Youtube alebo čítam knihy.

Ak vás tento šport alebo úspechy súrodencov zaujali, prečítajte si o tom viac na http://www.judopezinok.sk/.

Rozhovor spracoval: Dominik Šaradín (II.B)

Text upravil: Mgr. Martin Anderko

Foto: archív P. Tománkovej a J. Tománka