• 01.09.1991

Dievčenská odborná škola v Pezinku

Po zmene politického systému sa začali v mnohých oblastiach nášho spoločenského života diať zmeny a neobišli ani naše školstvo. V roku 1991 v spolupráci so Školskou správou Bratislava 7 a s Ministerstvom školstva Slovenskej republiky vznikla v Pezinku Dievčenská odborná škola, ktorá začala svoju činnosť od 1. 9. 1991 s dvomi študijnými odbormi: obchod a podnikanie (4-ročný odbor s maturitou), služby a domáce hospodárenie (3-ročný odbor).

Táto škola začínala v priestoroch Stredného odborného učilišťa na Komenského ulici, kde v tom čase prudko klesal počet žiakov. Hlavnou prioritou školy bolo zabezpečiť personálne obsadenie učiteľských postov z radov skúsených pedagógov pre jednotlivé predmety, čo sa aj podarilo. Nebolo ľahké získať najmä učiteľov jazykov a odborných ekonomických predmetov. Dievčenská odborná škola bola pre dievčatá z regiónu veľmi zaujímavá, čo dokazovali veľké počty prihlásených dievčat na štúdium.

• 01.09.1993

Vznik Obchodnej akadémie v Pezinku

Rozvojom trhovej ekonomiky bolo potrebné pripravovať absolventov - dievčatá aj chlapcov - na všetky ekonomické činnosti, ako aj pre štátne organizácie. Práve preto vzišla požiadavka na Školskú správu Bratislava 7 a MŠ SR na zmenu typu školy. Namiesto dievčenskej odbornej školy prišiel návrh zriadiť obchodnú akadémiu, ktorá pripravuje na ekonomické povolania rovnako dievčatá aj chlapcov.

Od 1. 9. 1993 začala svoju činnosť Obchodná akadémia v Pezinku, ktorá vystriedala Dievčenskú odbornú školu. Na začiatku mala 102 žiakov, z ktorých asi 20 % bolo chlapcov. Prvé roky sídlila v priestoroch Stredného odborného učilištia na Komenského ulici, kde mala priestorové problémy.

• 02.09.1996

Nové sídlo školy - Myslenická ul.

Priestorový problém školy dočasne vyriešil vtedajší primátor mesta Ing. Ivan Pessel, ktorý v roku 1995 poskytol priestory bývalej Materskej školy na Komenského ulici. V priebehu prázdnin boli zrekonštruované a od septembra 1995 sa stali súčasťou školy, kde boli umiestnené ďalšie dve triedy.

Počet žiakov každoročne rástol, preto bolo potrebné tento problém vyriešiť definitívne. Škola potrebovala 12 klasických tried a 10 odborných učební. Riaditeľ školy PaedDr. František Hotový v spolupráci s vtedajším primátorom mesta Ing. Ivanom Pesslom a vtedajším riaditeľom Školskej správy Bratislava 7 Dr. Miroslavom Piusom navrhli Ministerstvu výstavby a verejných prác SR využiť budovu bývalého Okresného stavebného podniku, š. p., ktorý bol v likvidácii, pre potreby školy.

Po mnohých rokovaniach počas dvoch rokov Ministerstvo výstavby a verejných prác SR sa rozhodlo odovzdať budovu bezplatným prevodom pre účely školy. Od 2. decembra 1996 škola sídli v zrekonštruovanej budove na Myslenickej ulici č. 1 v Pezinku.

• 01.09.2004

Zavedenie nového študijného odboru

Významným míľnikom v histórii školy bol vznik druhého študijného odboru. Od roku 2004 začala škola pravidelne otvárať aj študijný odbor manažment regionálneho cestovného ruchu, ktorý zaviedla ako jedna z prvých na Slovensku. Úspešne funguje dodnes so zameraním na technológiu služieb cestovného ruchu, manažment a marketing, geografiu cestovného ruchu, ekonomiku, účtovníctvo i dejiny kultúry. Od školského roka 2024/2025 bol tento odbor premenovaný na služby v cestovnom ruchu.

• 11.10.2023

Oslava 30. výročia založenia školy

V školskom roku 2023/2024 si škola pripomenula 30. výročie svojho založenia, ktoré sa rozhodla osláviť na veľkej slávnostnej akadémii spojenej s recepciou. Bola to príležitosť poďakovať za prácu všetkým bývalým i súčasným zasmestnancom školy a spolu so žiakmi, rodičmi, absolventmi i partnermi školy osláviť, že "Obchodka" v Pezinku naštartovala do života už viac ako 2000 absolventov a ďalej pokračuje vo vzdelávaní mladých ľudí.

• Pamätnica k 30. výročiu založenia školy

V školskom roku 2023/2024 naša škola oslávila 30. výročie založenia školy. Pripomenula si ho slávnosntou akadémiu s kultúrnym programom. O histórii našej školy sa dočítate v pamätnici, ktorú sme pri tejto príležitosti pripravili.