• V školskom roku 2017/2018 škola uspela pri žiadosti v rámci projektu ERASMUS+ pre oblasť vzdelávania a odbornej prípravy – vzdelávacia mobilita Poznávajme prax u susedov – praktické skúsenosti žiakov Obchodnej akadémie v Pezinku v administratíve a v cestovnom ruchu.

Projekt umožnil 8 vybraným žiakom a žiačkam 4. ročníka v oboch študijných odboroch absolvovať v septembri 2017 a v septembri 2018 14-dňovú povinnú odbornú prax v zahraničí, konkrétne v Českej republike.

V prvej etape projektu v septembri 2017 boli žiaci a žiačky v rámci praxe rozdelení do 4 firiem:

• Hotel Maria Ostrava – náplňou praxe bolo uvedenie a zaevidovanie hostí do systému, pridelenie vhodnej izby, vybavovanie sťažností a pomoc pri riešení problémov, vybavenie rezervácie mailom a telefonicky, práca s pokladňou, predaj tovaru na recepcii a komunikácia so zahraničnou klientelou v anglickom jazyku.
        • Wincott People, a. s. – náplňou odbornej praxe bolo zostavenie inzerátu na konkrétnu pracovnú pozíciu do novín, pripravenie základných otázok na predbežný pohovor s uchádzačmi a uchádzačkami o zamestnanie, rovnako ich zaevidovanie do databázy, ale aj kontrola základných náležitostí v potrebných dokumentoch.
        • Advokátna kancelária Klega – náplňou odbornej praxe bolo spracovanie textových súborov, tvorba tabuliek v Exceli, používanie elektronickej pošty, založenie a evidencia administratívnej dokumentácie, používanie kancelárskych zariadení, archivovanie obchodnej a úradnej korešpondencie.
        • Account Professional, a. s. – náplňou odbornej praxe bolo spracovanie účtovných dokladov, zaúčtovanie prijatých faktúr do účtovného softvéru na PC, vyhotovenie účtovných dokladov ručne aj v účtovnom softvéri na PC.

V druhej etape v septembri 2018 praxovali 2 žiaci na recepcii v hoteli Mária, 4 žiaci v personálnej agentúre a 2 žiačky v účtovníckej firme – išlo o tie isté fi rmy ako počas prvého roku trvania projektu. Z dôvodu lepšieho uplatnenia a zvýšenia konkurencieschopností našich absolventov a absolventiek na trhu práce sme chceli prostredníctvom tejto praxe overiť využiteľnosť vedomostí a znalostí žiakov a žiačok v medzinárodnom prostredí.

Tento projekt ponúkol možnosť porovnať odborné vzdelávanie s potrebami, ktoré požadujú v zahraničnej firme. Je pre nás veľmi dôležité, aby sa naši absolventi a naše absolventky umiestňovali na trhu práce, zvyšovali svoju hodnotu na tomto trhu a našli uplatnenie nielen v našej krajine, ale aj v iných krajinách Európskej únie.

Okrem získania odborných skúsenosti sa žiaci a žiačky v rámci projektu ERASMUS+ zoznámili aj s históriou a kultúrou Ostravy a jej okolia, vo voľnom čase navštívili rôzne pamiatky, múzea, výstavy, vyhliadkovú vežu, kultúrne podujatia, ale aj zoologickú záhradu. Počas prvého turnusu absolvovali počas víkendu aj celodenný výlet do Prahy.